5 chorób, na które najczęściej zapadają kobiety. Jedna z nich jest wyjątkowo trudna w diagnozie
Płeć może determinować zapadalność na niektóre choroby. Są schorzenia, które częściej dotykają mężczyzn i są choroby, na które zdecydowanie częściej zapadają kobiety. Wynika to z wielu przyczyn, m.in. różnic w anatomii, gospodarce hormonalnej czy strukturze psychicznej.
Jakie choroby częściej dotykają kobiety i co możemy zrobić, by się przed nimi uchronić? Okazuje się, że bardzo wiele.
Dlaczego chorujemy?
O tym, kto zapada na jaką chorobę, decyduje wiele czynników. Składają się na nie:
- obciążenia genetyczne
- tryb życia
- warunki życia
- sposób odżywiania
- gospodarka hormonalna
- choroby współistniejące
Okazuje się jednak, że czynnikiem determinującym zapadalność na niektóre schorzenia jest również płeć. I tak jak zawały serca czy nadciśnienie tętnicze częściej dotyczą mężczyzn, tak na niektóre schorzenia bardziej narażone są kobiety.
Najczęstsze schorzenia
Na jakie choroby częściej zapadają kobiety? Okazuje się, że są nimi:
- choroby tarczycy
-
nietrzymanie moczu
- żylaki
- toczeń
- nowotwory układu rozrodczego
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy to choroba, której przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne. Kobieca gospodarka hormonalna częściej jest narażona na występowanie okresów nierównowagi. Dzieje się tak na skutek zaburzeń cyklu, ale i ciąż, porodów, okresu karmienia piersią czy menopauzy.
Niedoczynność tarczycy mogą też spowodować: osłabiony układ immunologiczny, stres czy choroba Hashimoto. U kobiet te czynniki również występują częściej.
Nietrzymanie moczu
Problem z nietrzymaniem moczu może mieć różne przyczyny, m.in. otyłość, choroby układu nerwowego czy obciążenia genetyczne. Najczęściej jednak wynika z osłabionych mięśni dna miednicy. Dzieje się tak na skutek ciąż i przebytych porodów, dlatego uważa się, że jest to choroba kobieca.
Wszystkim paniom zaleca się regularne ćwiczenie mięśni Kegla, co pomaga zapobiec problemom z nietrzymaniem moczu. Jest to łatwe ćwiczenie, które polega na zaciskaniu, a następnie rozluźnianiu mięśni dna miednicy tak jak w czasie oddawania moczu w toalecie.
Żylaki
Problemy układu żylnego także częściej dotykają kobiet. U pań częściej dochodzi do nieprawidłowego poszerzenia żył, zwłaszcza po 40. roku życia. Pojawianiu się żylaków sprzyja wykonywanie stojących zawodów (m.in. sprzedawcy, fryzjerki, ale i nauczycielki czy przedszkolanki), noszenie ciężkich przedmiotów, ciąże.
Aby zapobiegać żylakom, należy dbać o prawidłowe nawodnienie, odpoczywać z nogami podniesionymi do góry oraz często się gimnastykować. Dobrze sprawdza się także noszenie specjalnych pończoch.
Toczeń
Toczeń to trudna do zdiagnozowania choroba, która także częściej dotyka panie niż mężczyzn. Ze statystyk wynika, że kobiety mogą stanowić nawet 90 procent chorych na toczeń! Może on rozwijać się latami i stopniowo wyniszczać organizm.
Objawami, które powinny wzbudzić naszą czujność, są nieustające zmęczenie, częste i bardzo silne migreny z aurą, bóle stawów. Niestety, tej chorobie nie da się zapobiec, ale można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, prowadząc zdrowy i zbilansowany tryb życia oraz zachowując odpowiednie proporcje między pracą a snem.
Nowotwory układu rozrodczego
Rak szyjki macicy, jajnika czy piersi to najczęstsze choroby onkologiczne, na które zapadają kobiety (oraz dodatkowo rak płuc). Często jest on całkowicie wyleczalny, jeśli zostanie w porę wykryty. Dlatego ważne jest systematyczne wykonywanie badań (cytologii i USG piersi). Kobiety po 40. roku życia powinny dbać o regularną mammografię, która pozwala wykryć ewentualne zmiany w piersiach.